Sports Awards 2019/20

Posted In Sport

Unfortunately, the annual Bethany Sports Awards Dinner was cancelled this year due to the pandemic. Therefore, we were unable to celebrate the magnificent efforts and wonderful performances many of our pupils achieved on the sports field and reward their efforts.

As ever, pupils at Bethany competed in rugby, hockey, football and netball teams with outstanding commitment and determination. Performances on the field of play continually impressed the teaching staff as pupils played with skill, tenacity and pride in the badge. Squad numbers across sports were once again very healthy and all teams secured notable victories during their seasons.

The sports department would like to congratulate every single pupil who represented the school, they are valued and always impress!

As senior pupils move onto pastures new and current pupils wait with bated breath for the return of sport, we wish everyone continued success in their sporting endeavours.

Congratulations to all prize winners listed!

Matt Payne, Director of Sport

Trophies

LAWRIE MANN TROPHY
(GREATEST CONTRIBUTION TO 1st XV RUGBY)
Marcus Hobson 2019

THE HALFHIDE CUP
(MOST IMPROVED 1st XV PLAYER)
Ben Scott 2019

THE RUGBY PLAYER OF THE SEASON
Sebastian Lund 2019

HOCKEY MOST IMPROVED
Ruqaiyah Jarviton 2019

HOCKEY PLAYER OF THE SEASON
Sophie Ovenden 2019

GREATEST CONTRIBUTION TO HOCKEY
Abbie Lancaster 2019

AMBROSE ROGERS FOOTBALL CUP
(CONTRIBUTION TO FOOTBALL)
Jack Bartram 2020

SENIOR FOOTBALL CUP
(MOST IMPROVED 1st XI PLAYER)
Theodore Von Halasz 2020

THE FOOTBALL PLAYER OF THE SEASON
Jake Fuggle 2020

PIPPA BLACKMAN TROPHY
(CONTRIBUTION TO NETBALL)
Sophie Ovenden 2020

SENIOR NETBALL MOST IMPROVED
Eleanor Hardwick 2020

THE NETBALL PLAYER OF THE SEASON
Sophie Ovenden 2020

Honours Awards

Holly Adamson
Hockey & Netball

Dan Akowe
Football & Rugby

Lorraine Bonsu
Hockey & Netball

Harry Chambers
Football & Rugby

Tawanayasha Chikopa
Football & Rugby

Imogen Daddy
Hockey & Netball

Jake Fuggle
Football

Sophie Hamill
Hockey & Netball
Emily Hills
Hockey & Netball

Ruqaiyah Jarviton
Hockey & Netball

Connor Kennison-Cook
Rugby

Amelia Knowles
Hockey & Netball

Jake Lancaster
Rugby

Claudia Martin Vicente
Hockey & Netball

Amelia Midgley
Hockey & Netball

Archie Niell
Rugby

Charlotte Noakes
Hockey & Netball

Sophie Ovenden
Hockey & Netball

Verity Ross
Hockey & Netball

Theodore Von Halasz
Football & Rugby

Oscar Williams
Rugby

School Colours

RUGBY (HALF)
Will Brown
Johnny Davies
Felix Hearn
James McQueen
Joseph Rourke
Ben Scott
Daniel Smith

RUGBY (FULL) 
Jack Bartram
Ben Clements
Will Craggs
Tom Golding
Marcus Hobson
Sebastian Lund

HOCKEY (HALF)
Ellie Russell

HOCKEY (FULL)
Abbie Lancaster
Eleanor Hardwick
Belle Zhou
Lolly Discombe

FOOTBALL (HALF)
Joseph Bateman
Jack Brown
Joseph Rourke

FOOTBALL (FULL)
Jack Bartram
Oliver Hamill
Sebastian Lund

NETBALL (HALF)
Ellie Russell
Sophie Ovenden
Izzi Hanson-Abbott

NETBALL (FULL)
Abbie Lancaster
Eleanor Hardwick
Belle Zhou
Lolly Discombe